Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Powtórka z zakochania

Jesteście ze sobą 3... 5...15 lat? Macie poczucie, że namiętność się wypaliła, że zostało tylko przywiązanie i nawyk? Boicie się, że już zawsze będzie na szybko, nudno, przywidywalnie?

Macie potrzebę, żeby to zmienić? Świetnie! Bo to od Was zależy, jak dalej będzie wyglądała Wasza miłość :)

para mężczyzn na plaży

Dlaczego miłość powszednieje?

Zacznijmy od hormonów. Gdy się zakochujemy, sytuacja w naszym organizmie przypomina jednogarnkową potrawę gotującą się w kociołku na dużym ogniu. Zmienia się chemia mózgu, dominuje dopamina odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności, poprawiająca nastrój serotonina i napędzające endorfiny. Zwiększa się produkcja adrenaliny, a do tego uwalnia się naturalny narkotyk, który sprawia, że czujemy się "na haju", czyli fenyloetyloamina.

Oczywiście taki stan nie trwa wiecznie, motyle w brzuchu odfruwają za morze, a my przestajemy wariować na sam widok lub dźwięk głosu ukochanej osoby. I dobrze, bo organizm nie zniósłby ciągłego stanu szaleństwa wywołanego zakochaniem :)

Hormony zakochania stopniowo ustępują hormonom przywiązania: oksytocynie, dzięki której mamy chęć np. na przytulanie się z partnerem lub partnerką i wazopresynie, nazywanej czasem hormonem wierności. Cała ta zmiana daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale zabiera "miłosny rollercoaster". 

Wiele par, a także pojedynczych osób przychodzących na coaching skarży się na rutynę i deklaruje tęsknotę za motylami w brzuchu. Często towarzyszy temu zwątpienie, czy z tym partnerem lub partnerką przeżyją jeszcze szał miłosnych uniesień.

starsza para roześmiana

Jak przywołać namiętność?

Co możemy zrobić, by na nowo zakochać się w partnerze lub partnerce?

  1. Zadbać o bliskość fizyczną. Przytulanie, pocałunki, trzymanie się za ręce czy dotyk ciał podczas snu to zachowania, które z czasem przestajemy doceniać. A szkoda, bo są kluczem do zatrzymania świeżości uczuć.
  2. Obserwowanie partnera lub partnerki, dostrzeganie cech i zachowań, które w nim / niej pokochaliśmy lata temu.
  3. Czas dla siebie. Warto umówić się na ograniczenie czasu spędzanego ze smartfonem czy przy komputerze. Zaoszczędzony czas przeznaczmy na wspólny spacer, wyjazd, gotowanie, czy...
  4. Randkę! Zaplanujcie romantyczną randkę. Być może wybierzecie miejsce, gdzie randkowaliście po raz pierwszy, a może to będzie zupełnie nowe ekscytujące miejsce?
  5. Niespodzianki. Sprawiajcie partnerowi / partnerce niespodzianki. Oczywiście, jeśli Twój partner pasjonuje się literatura średniowieczna, skok na bungee może nie być najlepszym pomysłem. Ale przecież znacie swoich partnerów / partnerki najlepiej na świecie :)
  6. Rozmowy i dbałość o wzajemne zaufanie. To podpora długich, szczęśliwych związków. Zwłaszcza wskazane są rozmowy... w łóżku.
  7. Wyjście z rutyny. Spróbujcie nowych doświadczeń erotycznych i miłosnych. Kupcie nową bieliznę erotyczną. Wypróbujcie coś, czego do tej pory nie odważyliście się spróbować. Idźcie na warsztat erotyczny dla par, na przykład do Instytutu Pozytywnej Seksualności. Dobrym posunięciem bywają gry miłosne, które można nabyć np. w sex-shopie.
  8. Na koniec chyba najtrudniejsza, ale i najskuteczniejsza i najtrwalsza metoda, aby ponownie zakochać się w ukochanej / ukochanym: zainwestuj w siebie.
    Zadbaj o swój wygląd, a przede wszystkim zadbaj o swój rozwój. Oczaruj partnera / partnerkę nową, dojrzałą sobą. Uwierzcie, mało co daje tyle szcześcia po 10 latach związku, co usłyszenie od ukochanej osoby: na nowo się w Tobie zakochuję :)

autorka tekstu: Justyna Bułdys, psycholożka, trenerka, coach, jbuldys@fundacjaq.eu