Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Niebinarność- podział na mężczyzn i kobiety nie jest wystarczający

Binarny podział na dwie płcie jest wytworem kultury, w naturze nie jest on wcale oczywisty. W dodatku nie każdej kultury. Sama natura nawet w przypadku człowieka nie zawsze pozwala na oczywiste i jednoznaczne oznaczenie płci, które to przy narodzinach dziecka decyduje o całej przyszłości jego/jej płciowości- począwszy od imienia, przez role i stereotypy płciowe, na prawie do emerytury i stosunku do obowiązku wojskowego kończąc.

Czym jest niebinarność

Płciowość funkcjonująca poza podziałem na kobiety i mężczyzn to właśnie niebinarność. Można to spektrum scharakteryzować również, jako brak tożsamości płciowej wyrażonej na biegunach męskim i kobiecym oraz cechy (kulturowo przypisane) obu płciom występujące u jednej osoby. Osoby niebinarne same siebie określają bardzo często, jako właśnie ,,osoby’’- niebędące ani kobietami, ani mężczyznami.

Są to osoby, którym nie wystarczy uznanie, że identyfikują się, jako kobiety lub mężczyźni i takie, dla których ten podział jest niewystarczający. Nie można też określić tej tożsamości, jako transseksualnej, gdyż nie mają celu w postaci dokonania operacyjnej korekty płci. Funkcjonują poza schematem dwóch płci.

Rodzaje niebinarnych tożsamości płciowych

Niebinarnością nazywa się całe spektrum tożsamości, które znajdują się poza binarnym podziałem na kobiety i mężczyzn. Flaga osób niebinarnych to połączenie kolorów: żółtego, białego, fioletowego i czarnego. Każda z tych barw reprezentuje społeczności osób, które razem tworzą spektrum niebinarności. Wśród nich są osoby agender (apłciowe), czyli takie, które nie posiadają żadnej płci. Występująca w skrótowcu LGBTQ+ literka ,,Q’’ reprezentuje osoby genderqueer (chociaż niektóre osoby utożsamiają się też z T), a więc te, które nie mają płci kulturowej, bądź też mają więcej niż jedną- czyli utożsamiają się z wieloma na raz.

To, co łączy niebinarne tożsamości płciowe to opozycja wobec podziału na dwie płcie, który jest najbardziej powszechny oraz sprzeciw wobec cisnormatywności- a więc założenia zgodnie, z którym płeć która zostaje nadana przy narodzinach powinna być tą, która określa osobę przez całe jej życie. Pod tę definicję można podpiąć również osoby bigender, które identyfikują się z dwiema płciami jednocześnie, ale też osoby gender neutral (neutralne płciowo) i genderfluid- które charakteryzują się płynnością w postrzeganiu własnej płci.

Niebinarność w kontekście korekty płci

Bardzo często spotykam się w mojej praktyce z osobami niebinarnymi, które pragną dokonać sądowego uzgodnienia płci lub pewnych zabiegów związanych z korektą płci, ale spotykają się z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony lekarzy i lekarek (seksuologów i seksuolożek). Pewnego rodzaju binaryzm w postrzeganiu płci bywa ograniczeniem, gdy ma się do czynienia z osobą transgender (która nie zgadza się na płeć przypisaną przy narodzinach), ale nie chce wcale upodobnić swojego wyglądu jednoznacznie do takiego, jaki jest przypisany jednej z binarnych płci.

Stąd ważne jest, aby podkreślić, że nie wszystkie osoby zarówno niebinarne, jak i transpłciowe muszą wpisywać się, w jakiś schemat. To, że jakaś osoba planuje jedynie dokonać rekonstrukcji klatki piersiowej (spłaszczenia piersi), ale decyduje się na pozostawienie macicy- wcale nie czyni z jej/jego osoby mniej lub bardziej trans. Osoby niebinarne są bardzo różnorodne, tak jak i osoby należące do każdej innej społeczności. Niektóre osoby preferują wygląd androginiczny, łączący w sobie cechy kulturowo przypisane mężczyznom i kobietom, a inne nie. Są też osoby niebinarne, które decydują się na tranzycie ze względu na dotykającą je dysforię płciową.

Teoria queer, do której się odwołuję w mojej praktyce psychologiczno-seksuologicznej, zakłada, że każda osoba ma prawo do posiadania (bądź nie posiadania) tożsamości płciowej zgodnej ze swoim poczuciem. Akceptuje się też zmienność tej tożsamości w czasie, jak również i niepewność w tym obszarze. Otwartość na niebinarne tożsamości płciowe to kierunek, w którym współczesna seksuologia powinna podążać.

Funkcjonowanie społeczne osób niebinarnych

Język jest pułapką, ale jednocześnie tym obszarem, w którym osoby niebinarne mogą podkreślać swoje jestestwo. W języku angielskim jest większe pole do popisu, niż w języku polskim- osoby niebinarne używają często konstrukcji ,,they’’, aby uniknąć ,,she, he’’ oraz wspomnianego już wcześniej zwrotu ,,person’’ (osoba). W niektórych sytuacjach prawodawstwo w krajach anglojęzycznych stara się pójść w kierunku inkluzywności i zamiast ,,Ladies and gentlemans’’ używać zwrotu ,,Dear persons’’ w komunikacji miejskiej.

Język polski jest plastycznym językiem, w którym łatwo można tworzyć chociażby feminatywy (żeńskie wersje wyrazów), ale jednocześnie trudno jest uniknąć włączania płci w każde zdanie. Z tej sytuacji jest jednak wyjście i osoby niebinarne używają różnych na to sposobów. Wyjściem jest np. mówienie o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej i komunikowanie różnych sytuacji w połączeniu z wyrazem ,,osoba’’- np. ,,osoba członkowska wzięła udział w manifestacji’’. Innym rozwiązaniem jest mówienie o sobie w wersji ,,ja poszłom/poszłum do sklepu’’, która to opcja też nie ma konotacji ani męskiej, ani żeńskiej, tak jak i wersja ,,poszło mi się’’.

07.01.2019, autor tekstu: Dominik Haak