Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Empatia – turbo-power moc w relacji

Kilka tygodni temu wpadła mi w ręce książka s-f opisująca rzeczywistość, w której zakochani mogli wszczepić sobie czipy wzmacniające współodczuwanie. Dzięki takiemu czipowi można było lepiej rozumieć emocje i intencje partnera / partnerki. Ludzie wszczepiali je sobie oczywiście głównie po to, by mieć pewność, że ta druga osoba kocha równie mocno ;)

To, co pojawiło mi się jako pierwsze, to: dlaczego ci ludzie po prostu ze sobą...nie porozmawiali?

W komunikacji, nie tylko tej związkowej, niebagatelną rolę odgrywa empatia.

Natura wyposażyła nas w zalążek tej turbo-power-mocy, który możemy rozwijać, jak długo i jak głęboko chcemy.

Empatia, kojarzona zazwyczaj (całkiem słusznie) z współodczuwaniem, pozwala odbierać i rozumieć emocje, nastroje i intencje innych ludzi, a także na nie odpowiadać.

Jestem zwolenniczką poznawczo-emocjonalnego podejścia do empatii, zgodnie z którym osoba empatyzująca uruchamiając uważność potrafi rozpoznać emocje innej osoby, a następnie odpowiada na nie własnymi emocjami, ktorymi potrafi adekwatnie zarządzić.

Badania neurobiologiczne i neuropsychologiczne wskazują, że reakcja empatyczna jest wynikiem przetwarzania informacji przez neurony lustrzane, a ich podwójny mechanizm działa na naszą korę przedczołową, która pozwala nam zrozumieć czyjąś perspektywę, a więc „wejść w skórę” drugiego człowieka. Empatię mamy więc niejako wpisaną w naszą neurobiologię.

Jak sprawić, żeby empatia była nie tylko potencjałem, ale naszym stałym sojusznikiem w budowaniu i podtrzymywaniu bliskich relacji?

Ćwicz uważność i aktywne słuchanie.

Kiedy słuchasz, daj drugiej osobie całą swoją uwagę. Nie przygotowuj odpowiedzi, nie oceniaj, nie kontruj w myślach. Przyjmij, że wszystko, co mówi partner / partnerka jest równie ważne jak, to co Ty masz do powiedzenia. Potraktuj informację, którą Ci przekazuje bliska osoba jako wielką pomoc w zrozumieniu jej emocji, intencji i potrzeb.

Wzmacniaj samoświadomość i ucz się zarządzać swoimi emocjami i potrzebami (o tym więcej w kolejnym odcinku).

Obserwuj swoje odczucia i ich zewnętrzną manifestację. Pamiętaj, że to co widzimy w gestach, mimice i tonie głosu postrzegamy jako bardziej szczere i prawdziwe niż słowa, które słyszymy. Obserwuj partnera / partnerkę – czasami łatwiej będzie mu / jej pokazać, co go / ją boli, niż to powiedzieć.

W sytuacji trudnej, gdy macie problem z dojściem do porozumienia, a otwarta komunikacja staje się dla Was ponad siły, spróbujcie pisać.

Napisz 3 listy opisujące zaistniałą sytuację z 3 perspektyw:

własnej subiektywnej,
z perspektywy partnera / partnerki
z perspektywy bezstronnego obserwatora.
Przeczytaj te listy następnego dnia. Czego nowego Cię one nauczyły?

Raz na jakiś czas wykonaj ćwiczenia z Gestaltowskim krzesłem.

Wyobraź sobie, że na krześle przed Tobą siedzi Twój partner / partnerka, przyjrzyj mu / jej się uważnie, a następnie zamień się z nim / nią miejscami. Symbolicznie wejdź w jego / jej skórę, poczuj, jakbyś na chwilę stał/a się nim / nią. Z perspektywy partnera / partnerki odpowiedz na kilka pytań:

 • Kim jestem?
 • Kim dla mnie jest osoba stojąca przede mną?
 • Co do niej czuję?
 • Jak bardzo jest dla mnie ważna?
 • Z jakiego powodu jest dla mnie ważna?
 • Jak to jest być z nią / przy niej?
 • Za co ją cenię?
 • Czego dla niej pragnę?
 • Czego się boję?
 • Co mnie irytuje?
 • Czym jest dla mnie ta relacja?
 • Jak chcę ją rozwinąć?
 • O co chcę zapytać tę osobę?
 • Co chcę jej powiedzieć?
 • Co chcę , żeby wiedziała o mnie?
 • Co jest we mnie słabe i miękkie?
 • Co czego jestem gotowy/a w tej relacji?
 • Jak się z tym czuję?
Praktykuj otwartą komunikację i ucz się:
 • oddziel swoje myśli, osądy i odczucia od tego, co partner / partnerka chce zakomunikować. Jeśli tego nie potrafisz, najpierw okaż sobie empatię, odkryj, co Ci uniemożliwia wysłuchanie drugiej osoby bez emocji i ze zrozumieniem
 • słuchaj uważnie, skoncentruj swoją uwagę na to, co partner / partnerka Ci komunikuje, patrz mu / jej w oczy, okaż, że jesteś tu i teraz, obecny /a całym sobą i uważny /a
 • pytaj, powstrzymaj się od diagnozy, szukaj platformy porozumienia i zrozumienia
 • powstrzymaj się od ferowania wyroków, wydawania sądów o tym, co usłyszałeś /aś od bliskiej osoby, zachowaj postawę równości i partnerstwa, okaż akceptację
 • pozwól partnerowi / partnerce na łzy, strach, złość i nie traktuj ich jako broń wymierzoną w Ciebie.

Zachęcam Cię do codziennego praktykowania empatii i obserwowania, jak na tym korzysta Wasza relacja.

autorka tekstu: Justyna Bułdys – psycholożka, trenerka, coach, jbuldys@fundacjaq.eu